Katarzyna Stanisz
Oprawa graficzna:        Filip Jędrzejek
19-20 maja 2016
AGH w Krakowie
Akademickie Forum Energii Jądrowej
 Podsumowanie - Akademickie Forum Energii JądrowejAkademickie Forum Energii Jądrowej już za nami. Chcielibyśmy w skrócie podsumować ostatnie dwa dni.
W pierwszej kolejności pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom. Dziękujemy przybyłym za tak liczną frekwencję. Zauważyliśmy zapotrzebowanie na wydarzenia tego typu w regionie i już teraz chcemy zaprosić Was na kolejną edycję. Mamy nadzieję, że będzie ona się cieszyć jeszcze większym zainteresowaniem.
Dziękujemy członkom komitetu naukowego oraz prelegentom za merytoryczną oprawę wydarzenia. To dzięki nim wykłady przyciągały pełne sale.
Dziękujemy również Dziekanowi wydziału Energetyki i Paliw, AGH w Krakowie, za gościnę i udostępnienie miejsca na odbycie wydarzenia.

Dzień pierwszy
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:30. Sala została wypełniona gośćmi. Każdy, trzymając w ręku pakiet startowy, wysłuchał powitania jakie zaprezentował nam przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, dr inż. Paweł Gajda.

Następnym etapem naszego spotkania były wykłady prowadzone przez zaproszonych gości.
Forum rozpoczął prof. Wade Allison wykładem:
 • "Nuclear is for Life. Why there should be a complete change in attitude towards radiation?"
Profesor przyjechał na nasze specjalne zaproszenie z Uniwersytetu w Oksfordzie. Dziękujemy.

o krótkiej przerwie kawowej uczestnicy wrócili na salę, aby wysłuchać wykładu kolejnego zagranicznego gościa. Profesor Wacław Gudowski przyjechał z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie i poprowadził wykład:

 • "Developing best practices in nuclear technology in Baltic region - learning from best experiences in neighbouring countries"
 • Kolejne wykłady przeprowadzone w ciągu dnia:

 • "Wybrane zagadnienia kinetyki reaktora jądrowego" - prof. Stefan Taczanowski - Katedra Energetyki Jądrowej, WEiP, AGH w Krakowie
 • "Polski Program Energetyki Jądrowej" - Andrzej Sidło - Departament Energetyki Jądrowej, Ministerstwo Gospodarki
 • "Postępowanie z odpadami promieniotwórczymi"
 • - Aneta Korczyc - Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych

 • "Wypalone paliwo jądrowe - odpad czy paliwo, czyli słów kilka o transmutacji" - dr inż. Paweł Gajda - AGH w Krakowie
 • Istotnym wydarzeniem dnia należy uznać debatę "Energia jądrowa: alternatywa czy koniecznoœść?". Uczestnikami debaty byli eksperci z zakresu ekologii, ekonomii i technologii: Dariusz Szwed, Wojciech Jakóbik, dr inż. Paweł Gajda. Temat okazał się burzliwy; Specjaliści zaprezentowali wiele często ciekawych koncepcji, które podlegały surowej ocenie publiczności, mającej możliwość zadawania pytań i wyrażania opinii.
  Dodatkowo dziękujemy stowarzyszeniu "Studenci dla Rzeczypospolitej" za pomoc w organizacji debaty.

  Dzień drugi
  Głównym wydarzeniem dnia drugiego była debata oksfordzka pt. "Energetyka jądrowa - Czy generacja rozproszona to przyszłość?". Członkowie Koła Naukowego Polonium, którzy dotarli do nas z Politechniki Poznańskiej, zmagali się w bitwie na argumenty z gospodarzami, KNEJ Uranium. Głównym zadaniem jakie mieli gospodarze, było przekonanie publiczności do reprezentujących generację rozproszoną w energetyce jądrowej reaktorów typu SMR (Small modular reactors). Finał dyskusji został rozstrzygnięty przez publiczność na korzyść gości z Poznania. Gratulujemy zwycięzcom debaty.

  Dodatkowo uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach. Cieszyły się one bardzo dużą popularnością. Pod koniec każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wybranych zajęciach. Akademickie Forum Energi Jądrowej zostało zakończone krótkim pożegnaniem oraz dekoracją zwycięzców biorących udział w sesji posterowej, konkursie na najlepszy artykuł naukowy oraz debacie oksfordzkiej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, cieszymy się ze wszystkich wystąpień i zapraszamy za rok do ponownej rywalizacji.

  Podsumowanie
  Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że mogliśmy gościć tak wyjątkowe grono uczestników. Sądzimy, że wydarzenie, skierowane głównie do środowiska akademickiego, pozwoliło nawiązać wiele ciekawych znajomości. Liczymy, że Forum sprostało waszym oczekiwaniom. Naszym planem jest umieszczenie AFEJ w kalendarzu na stałe, dlatego już teraz zapraszamy do odwiedzenia nas za rok, na II Akademickim Forum Energii Jądrowej.

  Do zobaczenia!

  Komitet Organizacyjny
  Akademickiego Forum Energii Jądrowej

   Akademickie Forum Energii Jądrowej

  Tematyka
  Wydarzenie obejmuje swą tematyką szeroki zakres wiedzy dotyczącej technik jądrowych stosowanych na całym świecie. Program realizowany podczas konferencji kompleksowo porusza zagadnienia związane z:
  • technologiami i innowacjami w energetyce jądrowej
  • medycyną nuklearną
  • prawem atomowym
  • ekonomicznymi, ekologicznymi oraz społecznymi aspektami energetyki jądrowej

  Organizatorzy
  Wydarzenie jest organizowane przez Katedrę Energetyki Jądrowej oraz członków Koła Naukowego Energetyków Jądrowych "Uranium" - pomysłodawców konferencji. W organizację zaangażowane jest również Polskie Towarzystwo Nukleoniczne.


  Dla kogo?
  Forum skierowane jest do studentów kierunków związanych z powyższymi zagadnieniami, członków kół naukowych zajmujących się energetyką i fizyką jądrową, a także pasjonatów tej tematyki z całej Polski.


  Program
  W ramach wydarzenia planowane są:
  • wykłady
  • warsztaty
  • debata ekspercka
  • prezentacje studenckich kół naukowych
  • sesja posterowa
  • debata oksfordzka z udziałem studentów
  Udział w Forum będzie potwierdzony oficjalnym certyfikatem uczestnictwa.

  Data i miejsce

  Akademickie Forum Energii Jądrowej odbędzie się 19-20 maja 2016 roku w trakcie

  IV Tygodnia Zrównoważonej Energii


  Miejscem wydarzenia będzie Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

  Zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

  Koło Naukowe Energetyków Jądrowych Uranium 


  O nas


  KN Energetyków Jądrowych URANIUM jest prężnie działającym kołem naukowym skupiającym entuzjastów energii jądrowej na AGH. Jest to jedno z nielicznych w Polsce kół naukowych związanych z tą tematyką.


  nasze główne cele to:
  • rozwijanie własnej wiedzy w zakresie energetyki jądrowej
  • promowanie energetyki jądrowej w Polsce
  • edukacja społeczeństwa  Czym się zajmujemy?
  Obecnie prowadzimy kilka inspirujących projektów, organizujemy oraz uczestniczymy w wydarzeniach o tematyce powiązanej z promieniowaniem jonizującym, energetyką i fizyką jądrową, bierzemy udział w wyjazdach szkoleniowych.
  Przynależność do koła umożliwiła nam m.in.: wizytę w elektrowni jądrowej w Temelinie, udział w konferencji odbywającej się w Sejmie, a także poznanie cenionych na całym świecie naukowców oraz specjalistów z branży.


  Działalność edukacyjna
  Na naszym

  fanpage'u

  systematycznie publikujemy wiele interesujących artykułów oraz ciekawostek, nie tylko z dziedziny energii jądrowej.
  Dodatkowo studenci naszego koła prowadzą cykl wykładów, których celem jest szerzenie wiedzy z zakresu energetyki jądrowej, oraz przekonywanie społeczeństwa do tej gałęzi przemysłu energetycznego.
  Już teraz zapraszamy Was do korzystania z naszych zasobów, a może okaże się, że tak jak my polubicie energetykę jądrową.


  Organizacja AFEJ
  Pomysł organizacji Akademickiego Forum Energii Jądrowej powstał z braku takiego wydarzenia w regionie. Odbywający się dotychczas na wydziale energetyki i paliw "Tydzień Zrównoważonej Energii" był dla nas inspiracją do stworzenia podobnego wydarzenia, lecz o ściślejszym zakresie tematycznym. Wynikiem naszych działań organizacyjnych jest współpraca z twórcami IV edycji

  TZE

  , na które to wydarzenie również zapraszamy.